Има известни норми и правила за културно държане при храненето, които е нужно да се усвоят. Често не доглеждаме много неща от държането на децата на масата, поради което се утвърждават в навик редица недобри прояви в поведението им. Едва когато у нас има гости или сме отишли на гости заедно с децата, ние изпадаме в голямо смущение от това, как лошо се държат децата ни. Пламваме от гняв, срам и стеснение. Разбира се, детето не е сторило нищо различно от онова, което прави при хранене у дома. Ясно ни става, че сме се представили зле като възпитатели и като хора с лоши домашни навици. Чуждата трапеза и и чуждите погледи ни правят в случая по-критични, гледаме на себе си и детето отстрани с очите на другите.
Съвети за естетика и култура на храненето:
- При сервиране на чай, мляко и супа чашите не бива да се препълват. Изобщо по-добре е да се слага по-малко ястие и ако е нужно, да се прибави допълнително, отколкото по чиниите да остане недоядено ястие.
- Естетично е да се яде безшумно, спокойно, без хлопане на приборите, без ровене в чинията, без шумно сърбане или цедене на течните храни, без мляскане и сумтене.
- Прилично е да се дъвче със затворена уста и да се говори само когато устата е освободена от храна. Особено неприятно е да се пълнят устата с храна от двете страни и изобщо да се показва лакомия.
- При вземате на храна от общото блюдо не трябва да се избира най-големият къс или най-хубавият плод. Често такива прояви ни се виждат незначителни, но те създават егоиста. Всеки взема това, което е най-близо до него.
- Сол се взема с малка лъжичка или с чист нож.
- Хляб, сухи сладки и плод се вземат с ръка. Не се гризе от цяла филия – тя трябва предварително да се разкъса с две ръце.
- Остатъците от кости, костилки, и др. се поставят в специална чинийка или в края на прибора. При консумиране на компот костилките не се плюят, нито се вземат с пръсти, а се пренасят от устата до чинийката с помощта на лъжичката.
- Трябва да се създаде навик покривката или мушамата да не се зацапват.
- Не бива да се допуска изява на одобрение или на неодобрение, когато на масата се появи съответно приятно или неприятно ястие.
- По време на храненето не бива да се чете вестник. Това е неуважение към околните и лош пример за децата.
- Когато приключи яденето, ножът и вилицата се слагат в прибора успоредно, надясно с дръжките.
Ласкавият тон през време на хранене, приятният разговор, вежливото отношение, готовността да се услужи на по-възрастните, приличното стоене, докато всички се хранят, безшумното ставане и прибиране на стола на мястото му са културна проявя, задължителна за всекиго.
Остави мнение